Tirana
light rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
5.7kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
31 °
E diel, 29 Maj, 2022
spot_img

Atifete Jahjaga në Vatikan, takohet me Papa Françeskun

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Temë kryesore e takimit do të jetë harmonia fetare që ekziston në Kosovë, por pritet gjithashtu që Jahjaga të kërkojë nga Ati i Shejntë njohjen e pavarësisë nga Vatikani

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ndodhet sot në Vatikan ku do të pritet në një takim privat nga Papa Françesku. Temë kryesore e takimit do të jetë harmonia fetare që ekziston në Kosovë, por pritet gjithashtu që Jahjaga të kërkojë nga Ati i Shejntë njohjen e pavarësisë nga Vatikani. Kjo është pritja e parë që i bëhet një udhëheqësi kosovar në Vatikan që nga shpallja e pavarësisë.

“Rrugës për në Selinë e Shenjtë në Vatikan për të takuar Papa Françeskun në një audiencë private. Me Shenjtërinë e Tij do të ndaj rrëfimet për traditën e pasur të vendit tonë dhe qytetarëve të saj, rrugën tonë drejt lirisë, sakrificën në bazamentin e shtetit tonë dhe harmoninë mes religjioneve. Jam e nderuar për këtë pritje, e para e një udhëheqësi të Kosovës që nga pavarësia”, shprehet Jahjaga.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img