Tirana
scattered clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
2.1kmh
40 %
Die
13 °
Hën
12 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
15 °
E diel, 5 Dhjetor, 2021
spot_img

Atentatori i Azem Hajdarit shpallet ‘QYTETAR NDERI’, vjen reagimi i Presidencës (DEKLARATA)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli Bashkiak i Hasit shpalli “Qytetar nderi”, Gafur Mazrekun, ish deputetin që qëlloi me plumba Azem Hajdarin në Kuvend.

Sakaq, ka ardhur reagimi nga Presidenca. Zëdhënësi i Presidentit, zoti Tedi Blushi i pyetur sot nga mediat lidhur me vendimin për shpalljen “Qytetari Nderi” i Hasit, të Gafur Mazrekut, i cili plagosi me armë brenda ambienteve të Parlamentit, Liderin e Dhjetorit dhe Heroin e Demokracisë, Azem Hajdari u shpreh se:

“Çdo akt që evokon konfliktet ekstreme dhe dhunën kriminale duhet dënuar dhe evituar  në jetën publike. Ky vendim është një provokim i panevojshëm, në tejkalim të vlerave e moralit të shoqërisë sonë dhe perspektivës të saj të qartë europiane. Dekorimi i personave të dënuar me vendim gjykate për plagosje me armë, nuk përputhet me standardet e një shoqërie demokratike”.

Aktin e dënoi edhe PD ndërsa edhe vetë kryeministri Rama në mbledhjen e PS e cilësoi si të turpshëm propozimin.

LEXO EDHE: NDERIMI I GAFUR MAZREKUT “QYTETAR NDERI”, SHPËRTHEN RAMA: TURP! S’DUHEJ PROPOZUAR

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img