Hapësire reklamuese

Bota

“Ata po përgatiten të na sulmojnë,” Kremlini akuzon hapur ushtrinë gjermane

Shkruar nga Newsbomb
“Ata po përgatiten të na sulmojnë,” Kremlini akuzon

Kremlini ka deklaruar këtë të hënë forcat e armatosura të Gjermanisë po diskutojnë plane për të nisur sulme në territorin rus.

Media ruse javën e kaluar publikoi një regjistrim audio të asaj që ata thanë se ishte një takim i zyrtarëve të lartë ushtarakë gjermanë që diskutonin armët për Ukrainën dhe një sulm të mundshëm nga Kievi në një urë në Krime, duke bërë që zyrtarët rusë të kërkonin një shpjegim.

Vetë regjistrimi thotë se brenda Bundesëehr-it, planet për të nisur sulme në territorin rus po diskutohen në mënyrë thelbësore dhe konkrete. Kjo nuk kërkon ndonjë interpretim ligjor. Gjithçka këtu është më se e qartë. Këtu duhet të zbulojmë nëse Bundesëehr-i po e bën këtë me iniciativën e tij. Atëherë pyetja është: sa e kontrollueshme është Bundesëehr dhe sa e kontrollon Scholz situatën?

Apo është pjesë e politikës së qeverisë gjermane? Të dy skenarët janë shumë të keq. Të dy edhe një herë theksojnë përfshirjen e drejtpërdrejtë të vendeve të perëndimit kolektiv në konfliktin rreth Ukrainës,” tha të hënën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Kujtojmë se Gjermania është ndër vendet e NATO-s që i kanë dërguar armë në Ukrainë, përfshirë tanke.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese