Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
5.1kmh
20 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Ata luajnë dam ose kumar” Rama akuza opozitës dhe vlerësim për Pfizer, “injoron” vaksinat ruse dhe kineze: Marrëdhëniet e mira për meritën tonë, vaksinat ruse dhe kineze i pranojmë vetëm nëse…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

77438838db06cddb39597eeb26a701f3

Kryeministri Edi Rama ka vlerësuar maksimalisht kompaninë Pfizer, e cila prodhon vaksina kundër koronavirusit, me të cilën qeveria ka lidhur edhe një kontratë për 500 mijë doza.

Ai ka thënë se është merita e qeverisë për marrëdhëniet e shkëlqyera që vendi ynë ka me Pfizer, ndërsa ka akuzuar opozitën se e kanë mendjen vetëm për të përfituar.

Për sa i përket vaksinave ruse dhe kineze, Rama tha se ato do të pranohen vetëm nëse i pranon edhe Bashkimi Europian, në të kundërt Shqipëria do të kërkojë vetëm vaksinat e vendeve perëndimore.

“Pfizer meriton vetëm mirënjohje dhe respekt, pasi siç ka kërkuar kohë për të sjellë dozat e para, po diskuton që të sjellë doza më shumë mes shkurtit dhe vjeshtës. Ndërkohë që negociojmë me Pfizerin, që kemi marrëdhënie të shkëlqyera për shkak të meritës sonë, ne po negociojmë edhe me kompani të tjera.

Ne mund të merrnim edhe më shumë, por ndryshimi themelor mes nesh dhe atyre përballë, është që ata luajnë o dam, ose kumar, ne luajmë shah. Ne luajmë shah në negoziata të çfarëdolloj niveli. Prandaj ne fitojmë, kurse ata thonë të fitojë vendi që të kapin ndonjë gjë.

Nuk mund të flasim për numra me AstraZeneca, por është e sigurt që ne kemi të gjitha arsyet që të besojmë se kemi garantuar procesin tonë dhe kur flasim për negociatat, nuk po negociojmë vetëm me AstraZenecën drejtpërdrejtë, por edhe me disa shtete të tjera. Është një luftë tregtare, por jepen dhe emrren vaksina dhe jo para’.

Për sa i përket vaksinave në anën lindore, atë kineze dhe ruse, asnjë paragjykim dhe respekt për shkencëtarët që i aknë dhënë jetë këtyre dy vaksinave, por ne do të kërkojmë vaksina në krahun perëndimor të Shqipërisë. Është një zgjedhje e bërë pasi janë shumë komponentë bahskë. Nëse BE hapet ndaj atyre vaksinave, ne menjëherë do t’i rishikojmë këto qasje. Jemi në të njëjtin pozicion me BE”, tha Rama.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img