Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Astronomët zbulojnë vrimën e zezë ‘supermasive’, ja si formohet dhe sa larg Tokës ndodhet ajo

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a1d65cb677d48df46650c165e9bd5b5a

Vrima e zezë supermasive më e largët e njohur për shkencën është zbuluar nga astronomët dhe është më shumë se 13 miliardë vite drite nga Toka.

Ekspertët nga Universiteti i Arizonës thonë se kuazari, i cili është një formë e vrimës së zezë super masive energjike, u formua kur universi ishte vetëm 670 milion vite i vjetër.  

Kuazaret ndodhin kur graviteti i fuqishëm i një vrime të zezë supermasive në bërthamën e një galaktike tërheq materialin përreth që formon një disk orbitues të materialit të mbinxehur rreth vrimës së zezë, duke lëshuar sasi të jashtëzakonshme energjie.

Ekuivalente me masën prej 1.6 miliardë Suns dhe më shumë se 1.000 herë më të ndritshme se e gjithë Galaktika jonë e Rrugës së Qumështit, ajo u rrit relativisht shpejt pas Big Bengut.  

Koha kur u zbulua dhe madhësia e saj sjell në diskutim teoritë aktuale që vrimat e zeza supermasive formohen nga grupe yjesh të shembura, me astronomët që sugjerojnë se ato mund të formohen nga gazi i ftohtë i hidrogjenit i rremë i shembur.

Më shumë

spot_img
spot_img