Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Astronautja italiane, e para femër europiane në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Astronautja italiane Samantha Cristoforetti do të jetë gruaja e parë evropiane që komandon Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe e treta në botë pas dy amerikanëve, gjatë Ekspeditës 68, e cila do të shohë Hapësirën në orbitë në vitin 2022, tha të premten Agjencia Evropiane e Hapësirës.

“Unë jam e nderuar nga emërimi si komandante dhe pres që të përfitoj nga përvoja që kam fituar në hapësirë dhe në Tokë për të drejtuar një ekip shumë të aftë në orbitë”, tha Samantha Cristoforetti në një dalje për shtyp.

44-vjeçarja Cristoforetti mban rekordin për fluturimin hapësinor më të gjatë të pandërprerë nga një astronaut evropian (199 ditë, 16 orë) dhe deri në qershor 2017 mbajti rekordin për fluturimin më të gjatë të vetëm nga një grua.

Gjithashtu ajo është gruaja e parë italiane në hapësirë, e cila në Itali njihet ndryshe si ‘AstroSamantha’ ose ‘AstroSam’.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img