Astrofizikantët e NASA-s: Një asteroid mund të përplaset me Tokën

Publikuar tek: bota, më 14:16 30-04-2019 Astrofizikantët e NASA-s: Një asteroid mund të përplaset me Tokën

Nëse një asteroid do shkojë drejt tokës atëherë do të kemi vetem dy zgjidhje: Të ndryshojmë rrugëtimin e asteroidit osë të largohemi nga toka.

 

Këtë frikë e kanë sjell pikërisht sot shkencëtarët e NASA në një mbledhje elitare midis astrofizikantëve në Amerikë. Në mbeldhjen që do të zgjasë tre ditë, do diskutohen mënyra se si NASA do të mund të shmangë përplasjen me një asteroid dhe se cila metodë do jetë më efektive në ndryshimin e rrugëtimit të asteroidit.

Shpërngulja e njerëzimit në një planet tjetër duket si një zgjidhje që ende nuk mund të konsiderohet si serioze por në të ardhmen mund të jetë një zgjidhje e pranueshme.

Në mbledhjen 3-ditore do të marrin pjesë më shumë se 1 mijë astrofizikantë.

kkk.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Hidhet në det të shpëtojë qenushet e saj, vdes tragjikisht modelja
Gjarpër në autobus, tmerrohen pasagjerët »
Article Logic
Execution time: 0.011206150054932
array(1) { ["section"]=> string(71) "astrofizikantet-e-nasa-s-nje-asteroid-mund-te-perplaset-me-token-162420" }