Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

AstraZeneca do të aplikojë për autorizim të vaksinës COVID-19 në BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

46f39f0a1dc9e2d58f7010e2f56a95a1

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka bërë të ditur se kompania farmaceutike AstraZeneca pritet të aplikojë për autorizimin e kushtëzuar të shitjes së vaksinës së saj të koronavirusit.

“Pasi të marrë më shumë të dhëna nga kompania, EMA pret që javën e ardhshme AstraZeneca të paraqesë një aplikim të kushtëzuar të shitjes për vaksinën e saj COVID-19”, njoftoi EMA në Tëitter.

EMA po ashtu tha se përgjigja mund të jepet në fund të janarit, në varësi të progresit të të dhënave dhe vlerësimit.

Bashkimi Evropian më 21 dhjetor autorizoi përdorimin e vaksinave COVID-19 nga kompanitë BioNTech/Pfizer, ndërsa të mërkurën nga kompania Moderna.

Më shumë

spot_img
spot_img