Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
82 %
1.3kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
14 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

AstraZeneca do përdoret në Greqi vetëm për personat mbi 30 vjeç (ARSYEJA)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet Shëndetësore në Greqi kanë vendosur të kufizojnë përdorimin e vaksinës AstraZeneca, duke e aplikuar vetëm për personat mbi 30 vjeç. 

Ky  vendim erdhi pas deklaratës së Agjensisë Europiane të Barnave, ku tre ditë më parë tha se ka një lidhje mes AstraZeneca dhe mpikjes së gjakut, por sipas tyre përfitimet i tejkalojnë rreziqet e saj.

“Komiteti Kombëtar i Vaksinimit, pasi vlerësoi të gjitha të dhënat në dispozicion, ka rekomanduar vazhdimin e programit të vaksinimit me të gjitha vaksinat në dispozicion, përfshirë vaksinën AstraZeneca, për personat mbi 30 vjeç”, tha komiteti në një deklaratë për shtyp.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img