Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Associated Press publikon rrethimin e Parlamentit me tela me gjemba, Basha tregon PLANET për median ndërkombëtare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një prononcim për Associated Press ka folur për protestat dhe për dorëzimin e mandateve.

Basha ka deklaruar se tashmë do të udhëheqë një protestë paqësore në mbarë vendin.

Associated Press ka publikuar foton e Parlamentit shqiptar të rrethuar me tela me gjemba, ndërkohë që ka përmendur edhe protestën e dhunshme të 16 shkurtit.

Më poshtë artikulli i plotë i AP:

Mijëra protestues që mbështesin opozitën e Shqipërisë rrethuan godinën e parlamentit të enjten dhe kërkuan dorëheqjen e qeverisë, duke pretenduar se është e korruptuar dhe ka lidhje me krimin e organizuar.

Qindra policë dhe rrotulla me tela me gjemba po mbrojnë ndërtesën e parlamentit në qendër të Tiranës, kryeqytetin, nga protestuesit. Sesioni i parlamentit i së enjtes u anullua.

Ligjbërësit e opozitës, të udhëhequr nga Partia Demokratike në krye të së djathtës ku qëndron Lulzim Basha, kanë nënshkruar letra të dorëheqjes nga parlamenti dhe kërkojnë zgjedhje të parakohshme.

Përkrahësit e opozitës u mblodhën para ndërtesës së parlamentit me postera dhe sllogane antiqeveritare.

“Tani do të udhëheqim një betejë qytetare, paqësore dhe demokratike për të rivendosur legjitimitetin dhe demokracinë në Shqipëri”, tha Basha për The Associated Press para fillimit të tubimit.

Socialistët drejtues mbajnë 74 vende në parlamentin me 140 vende.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini dhe komisioneri i zgjerimit Johannes Hahn denuan vendimin e ligjvënësve të opozitës për të dhënë dorëheqjen si “kundërproduktive”. Ata thonë se ligjvënësit “shkojnë kundër zgjedhjes demokratike të shtetasve shqiptarë dhe minojnë përparimin që vendi ka bërë në rrugën e Bashkimit Evropian”.

Shqipëria shpreson të nisë negociatat e plota të anëtarësimit në BE këtë vit.

Ambasada e SHBA në Tiranë u bëri thirrje mbështetësve të opozitës “të ushtrojnë në mënyrë paqësore të drejtën e tyre të kuvendit dhe të refuzojnë dhunën” dhe qeverinë “të praktikojnë përmbajtje”.

Në tubimin e javës së kaluar, protestuesit u përpoqën të futeshin me dhunë në zyrën e kryeministrit socialist Edi Rama. Policia përdori gaz lotsjellës për t’i mbajtur ata larg.

SGFH.jpg

hj.png

sdg.png

Më shumë


spot_img
spot_img