Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Asnjë kandidat për President, zgjat vetëm 3 minuta mbledhja e Komisionit të Ligjeve, raporti i kalon Kuvendit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ishte planifikuar të diskutohej emri i propozuar për kandidatin për President, por mbledhja e Komisionit të Ligjeve ka zgjatur vetëm 3 minuta.

Kjo për shkak se opozita dhe mazhoranca nuk kanë paraqitur asnje propozim, duke bërë që të digjet edhe raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit të ri.

albsig

Raporti i miratuar në Komision i ka kaluar Kuvendit, që në orën 17:00 pritet të mblidhet formalisht, pasi nuk ka asnjë kandidaturë për të votuar. Raundi i tretë për zgjedhjen e Presidentit do të mbahet në 30 Maj, por ngërçi mes opozitës dhe mazhorancës mund të bëjë që edhe ky raund të dështojë.

Në raundin e katërt të drejtën e propozimit do ta ketë mazhoranca, e cila mund ta zgjedhë kreune  ri të shtetit me 71 vota.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img