Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Asnjë kandidat për president, Komisioni i Ligjeve miraton raportin: Do votohet sot në seancë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Ligjeve ka miratuar raportin edhe pse në raundin e parë nuk ka asnjë emër për kandidat për presidentin e ri, sot do të zhvillohet seanca plenare.

Në raportin e tij Eduart Ndreca tha se votimi quhet i kryer edhe pse nuk është paraqitur asnjë kandidaturë.

albsig

spring

“Votimi quhet i kryer edhe kur në konkurrim nuk paraqitet asnjë kandidat” tha ai, ligj që është edhe në Kushtetutë.

Ky raport është miratuar nga mazhoranca që ishte prezente në Komisionin e Lagjeve, ndërsa një pjesë e opozitës nuk mori fare pjesë në votim duke abstenuar dhe është dërguar për votim në Parlament.

“Atëherë miratohet raporti, ti përcillet seancës plenare për votimin e sotëm” tha Klotilda Bushka.

Ndërsa pasdite në orën 17.00, Kuvendi i Shqipërisë zhvillon raundin e parë të votimit.

Në Kushtetutë thuhet se në 3 raundet e para të votimit duhet që kandidati të marrë të paktën 84 vota për t’u zgjedhur në krye të shtetit, ndërsa në raundin e 4 dhe 5 mjafton shumica e deputetëve të Parlamentit, 71 vota.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img