Tirana
few clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
77 %
2.1kmh
20 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Asnjë humbje jete dhe vetëm 6 raste të reja! Ministria e Shëndetësisë jep shifrat e Covid

Lajme të ngjashëm

Gjashtë qytetarët kanë rezultuar pozitivë me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, raporton Ministria e Shëndetësisë. Në total janë kryer 508 testime, dhe të infektuarit kanë rezultuar në bashkitë: 2 në Durrës dhe 2 në Patos, si dhe 1 në Lushnje e 1 në Peqin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 23 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,916 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 508 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 6 qytetarë, në këto bashki:

2 në Durrës, Patos, 1 në Lushnje, Peqin.

Janë 422 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 23 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,916 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (25 Prill 2022)

Raste të reja ditore           6

Të shëruar në 24 orë        23

Të shtruar në spitale         6

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 508

Testime totale               1,800,831

Raste pozitive                  274,834

Raste të shëruara            270,916

Raste Aktive                         422

Humbje jete                        3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            288

Fier                  33

Vlorë               30

Korçë              15

Berat                12

Gjirokastër       11

Durrës              10

Elbasan            7

Kukës               3

Lezhë       3

Dibër         1

Më shumë