Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Asnjë humbje jete, “bum” rastesh me Covid në vend gjatë 24 orëve të fundit (Shifrat)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar shifrat në lidhje me situatën pandemike në vend gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas Ministrisë gjatë 24 orëve janë kryer 3149 testime, prej të cilave kanë rezultuar 1326 qytetarë të infektuar.

Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jetë. Sakaq bëhet me dije se 986 qytetarë janë shëruar.

Njoftim i plotë i MSH:

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me situatën epidemiologjike në vend.

Sipas MSH gjatë 24 orëve janë kryer 3149 testime, prej të cilave kanë rezultuar 1326 qytetarë të infektuar.

Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jetë. Sakaq bëhet me dije se 986 qytetarë janë shëruar.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë.

Njoftimi: Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 3149 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1326 qytetarë, në këto bashki:

574 në Tiranë, 100 në Durrës, 61 në Vlorë, 60 në Shkodër, 49 në Berat, 48 në Fier, 43 në Lushnje, 36 në Sarandë, 34 në Lezhë, 27 në Krujë, 23 në Kamëz, 21 në Elbasan, 19 në Gjirokastër, nga 18 qytetarë në Kurbin, Korçë, 17 në Kuçovë, 16 në Kavajë, 14 në Patos, nga 12 qytetarë në Divjakë, Mallakastër, Dimal, nga 11 qytetarë në Dibër, Gramsh, 9 në Himarë, nga 8 qytetarë në Vau i Dejës, Roskovec, 7 në Shijak, nga 6 qytetarë në Tepelenë, Skrapar, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Mirditë, nga 4 qytetarë në Vorë, Poliçan, 3 në Tropojë, nga 2 qytetarë në Pukë, Mat, Klos, Selenicë, Devoll, Kolonjë, nga 1 qytetar në Kukës, Has, Delvinë, Përmet, Këlcyrë, Maliq, Belsh, Librazhd.

Janë 9,270 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 986 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 282,456 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 1326

Të shëruar në 24 orë 986

Të shtruar në spitale 32

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 3149

Testime totale 1,882,278

Raste pozitive 295,243

Raste të shëruara 282,456

Raste Aktive 9,270

Humbje jete 3,517

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,406

Durrës 831

Fier 685

Vlorë 510

Shkodër 395

Berat 387

Elbasan 286

Gjirokastër 224

Lezhë 223

Korçë 165

Dibër 103

Kukës 55

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img