Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
60 %
2.6kmh
20 %
Mër
18 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

“Asnjë deputet në Kuvend pa vaksinë”, Balla: Shqipëria është në situatë pandemike…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taluant Balla, tha se në komisionin e krytarëve kanë folur për vaksinimin.

Ai tha se duhet të caktohet një datë dhe mos të lejohen më asnjë deputet të futet në Kuvend nëse nuk është i vaksinuar.

“Ajo që dua të sqaroj është këtu diskutimi është se kemi rënë dakort që Kuvendi të vendos një afat brenda të cilit, Mos hyj më asnjë deputet i pavaksinuar. Një mesazh i fortë për publikun. Në Bundestag nuk mund të hysh pa green pass këtë ta bëjmë edhe këtu.

Shqiperia është në një situataë pandemie dhe në një urdhër përkatës i ministers që buron nga fakti dhe OBSH nga e  cila jemi antar. Dhe si e tillë edhe Kuvendi i Shqipërisë duhet të jetë shembulli të rekomandive dhe vendimeve që merr Komiteti Ekspert. Kjo nuk është një çështje e seancës është një çështje për të cilën konferenca e kryetarëve ka marrë një vendimm. Kemi lënë të hapur mundësinë e diskutimit për seanca të posaçme të komisioneve në ato ambiente që kryesia e kUvendit ka. Po kjo ëSHtë një cështje që nuk mund të shhprehet seanca që është marrë vendimi” tha Balla ndër të tjera.

Për këtë foli edhe nënkryetari i i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i bëri thirrje qeverisë që të vendosin ligjin për vaksinimin e deputetëve ose në të kundërtën në çdo mbledhje ata të paraqesin rezultatet e testit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img