Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Askush si Jeff Bezos, bëhet personi i parë në histori me pasuri 200 miliardë dollarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

78c2e3049a993d26761f5ddef0f37727

Jeff Bezos është njeriu më i pasur në botë, por këtë herë ai ka thyer një tjetër rekord, duke u bërë njeriu I parë në histori që ka një pasuri prej 200 miliardë dollarësh.

56 vjeçari Bezos themeloi kompaninë “Amazon” në vitin 1994 dhe zotëron 11% të aksioneve të firmës.

Pasditen e së mërkurës, me rritjen e aksioneve të Amazon me 2%, pasurisë së themeluesit iu shtuan 4.9 miliardë dollarë.

Kjo do të thotë se pasuria e tij ka kapur shifrën e 204.6 miliardë dollarëve.

Bezos tani vlen gati 90 miliardë dollarë më shumë se personi i dytë më i pasur në botë, Bill Gates, i cili aktualisht ka vlerën e 116.1 miliardë dollarëve.

Themeluesi i Microsoft, 64 vjeçar, ishte personi i parë që e arriti pasurinë e 100 miliardë dollarëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img