Tirana
light rain
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
100 %
0.5kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
18 °
Enj
18 °
Pre
19 °
Sht
19 °
E martë, 21 Mars, 2023

Asgjësohen 181 shpendë në Peqin, dolën të infektuara me “gripin e shpendëve”

Lajme të ngjashëm

181 shpendë janë asgjësuar nga veterinerët në Peqin, pasi nga kontrollet ka rezultuar se ato janë të infektuara me “gripin e shpendëve”. Ata u kanë bërë thirrje fermerëve që të tregohen shumë të kujdesshëm në këtë kohë.

Veterinerët dyshojnë se shpendët e infektuar janë migratorë. Nga kontrollet është konfirmuar se këto shpend mbartnin virusin dhe janë asgjësuar.

Sipas tyre,fermerët duhet të njoftojnë organet kompetente për çdo shpend të sëmurë dhe të mos dalin në tregje në këto kohë.

Më shumë