Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

“Artemis” i NASA-s niset për në Hënë, së shpejti do të rikthejë astronautët në satelitin tonë natyror

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Artemis” i NASA-s, është nisur në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Eventi historik do të dërgojë një anije kozmike pa ekuipazh rreth Hënës, duke i hapur rrugën NASA-s për të kthyer astronautët në sipërfaqen hënore për herë të parë në gjysmë shekulli.

Raketa, 98 metra e gjatë, Sistemi i Nisjes Hapësinore, ose SLS, ndezi motorët në orën 1:47 të mëngjesit ET.

Në majë të raketës është anija kozmike Orion, një kapsulë që u shkëput nga raketa pasi arriti në hapësirë. Orion është projektuar për të transportuar njerëz, por pasagjerët e tij për këtë mision provë janë të shumëllojshmërisë së pajetë, duke përfshirë disa manekina që mbledhin të dhëna jetike për të ndihmuar ekuipazhet e ardhshme të gjalla.

“Ne ngrihemi së bashku, përsëri në Hënë dhe më tej”, thërret komentuesi i NASA-s, në videon më poshtë.

 

Më shumë


spot_img

spot_img