Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Artan Shkreli sjell një vizatim të vitit 1848 nga Edward Lear, por ja çfarë e bën kaq të veçantë (Foto)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Artan Shkreli, këshilltari i kryeministrit Rama për çështjet e territorit dhe urbanistikës, ka publikaur një grafikë të rrallë realizuar nga piktori i famshëm Edward Lear.

Ajo që e bën të veçantë vizatimin, sipas Shkrelit, është fakti se ky mund të jetë ndoshta imazhi i parë i një shqiptari teksa po shkruan. Vizatimi është realizuar në vitin 1848, gjatë kohës që Lear vizitoi qytetin e Gjirokastrës.

Edward Lear është një piktor, muzikant dhe shkrimtar i famshëm Anglez. Ai ka realizuar disa piktura të mrekullueshme të shqiptarëve gjatë shekullit në 19.

“Me rastin e 7 marsit, po u paraqes mësuesve dhe pedagogëve imazhin e parë, ndofta, ku paraqitet një shqiptar duke shkruar një letër (për bashkëqytetarin e tij) në 1848-ën tashmë të largët. Vizatimi vjen nga dora e Edward Learit, kur ai viziton Gjinokastrën në nëntor të atij viti”, shpjegon Shkreli.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img