Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Artan Hoxha: Në varrimin e Kacifas terroristë që kryen masakrën e Peshkëpisë. Tre janë identifikuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari Artan Hoxha ka zbuluar detaje të reja në lidhje me vrasjen e ekstremistit grek Kostandinos Kacifas dhe reagimit të popullit të Greqisë.

Sipas tij në varrimin e Kacifas ishin të njëjtit njerëz që sulmuan repartin në ngjarjen e 10 prillit. Një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komando vrau në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin.

Gazeta “Elefterotipia” publikoi lajmin se vrasjet janë marrë përsipër nga grupi terrorist “Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër.

Hoxha tregoi se tre pjesëtarë të forcave komando greke që shkaktuan masakrën e Peshkëpisë, morën pjesë në varrimin e Kostandinos Kacifas në Bluarat të Gjirokastrës.

Ndërsa mbrëmjen e sotme gazetari zbuloi në emisionin “Opinion” se janë identifikuar tre komando që ishin pjesëtarë të sulmit të repartit ushtarak në prill të 1994.

Më shumë

spot_img