Hapësire reklamuese

Bota

Arritje e madhe! SHBA një hap pranë prodhimit të energjisë PA LIMIT dhe me ZERO NDOTJE

Shkruar nga Newsbomb
Arritje e madhe! SHBA një hap pranë prodhimit të energjisë

Shkencëtarët e qeverisë amerikane kanë njoftuar një arritje të madhe në rrugën për të prodhuar energji pa limit dhe me zero ndotje përmes reaksionit fuzion, përmes një eksperimenti që sipas sekretares amerikane për energjinë Jennifer Granholm, “rikrijoi kushte që janë vetëm të mundshme në yje dhe diell”.

Për herë të parë në histroi, shkencëtarët arritën të prodhojnë më shumë energji nga fuzioni se sa energjia e lazerit që u desh për të zhvilluar eksperimentin, njoftoi Departamenti amerikan i Energjisë.

Një i ashtuquajtur “fitim neto i energjisë” është një moment historik i madh në një përpjekje prej dekadash për të prodhuar energji të pastër dhe të pakufishme nga shkrirja bërthamore - reagimi që ndodh kur dy ose më shumë atome shkrihen së bashku.

Eksperimenti harxhoi 2,05 megaxhaule energji dhe prodhoi 3,15 MJ energji përmes shkrirjes – duke gjeneruar 50% më shumë energji se sa ishte shpenzuar. Është hera e parë që një eksperiment rezultoi në një fitim kaq domethënës të energjisë.

Në shkurt, shkencëtarët britanikë njoftuan se kishin arritur të dyfishonin rekordin e mëparshëm për gjenerimin dhe ruajtjen e shkrirjes bërthamore.

Në një makinë të madhe në formë rrumbullake të quajtur tokamak e pajisur me magnet gjigantë, shkencëtarët që punonin pranë Oksfordit ishin në gjendje të gjeneronin një sasi rekord të energjisë së qëndrueshme. Megjithatë, ajo zgjati vetëm 5 sekonda.

Si funksionon fuzioni, apo shkrirja nukleare

Procesi i shkrirjes krijon helium dhe neutrone – të cilat janë më të lehta në masë se pjesët nga të cilat janë bërë fillimisht.

Masa që mungon pastaj shndërrohet në një sasi të madhe energjie. Neutronet, të cilat janë në gjendje të ikin nga plazma, më pas godasin një “membranë” që rreshton muret e tokamakut dhe energjia e tyre kinetike transferohet si nxehtësi. Kjo nxehtësi mund të përdoret më pas për të ngrohur ujin, për të krijuar turbina me avull dhe energji për të gjeneruar energji.

Makina që gjeneron reaksionin duhet t'i nënshtrohet nxehtësisë serioze. Plazma duhet të arrijë të paktën 150 milionë gradë Celsius, 10 herë më e nxehtë se bërthama e diellit.

Sfida e madhe e shfrytëzimit të energjisë së shkrirjes është mbajtja e saj sa më gjatë në mënyrë që të mund të fuqizojë rrjetet elektrike dhe sistemet e ngrohjes anembanë globit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese