Tirana
overcast clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
77 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
15 °
E shtunë, 16 Tetor, 2021
spot_img

Arrihet marrëveshja për KQZ, Këshilli Politik bie dakord me propozimin e PD-së

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e32e481da761ed50a9a7435fe24bba3b

Këshilli Politik ka pranuar propozimin e Partisë Demokratike për zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve.

PD ka kërkuar që përzgjedhja e 12 anëtarëve të KQZ të bëhet nga Kuvendi, ndërsa komisioni duhet të mos jetë i përbërë nga deputetët.

Nga burime brenda mbledhjes mësohet se përfaqësuesi i mazhorancës Damian Gjiknuri ka pranuar këtë formulë të re të opozitës për përbërjen e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve. Kjo ishte çështja me “e nxhtë” që ndante palët që pas arritjes në parim të marrëveshjes për Reformën Zgjedhore në Rezidencën Amerikane.

Tanimë, pritet që ekspertët e partive të detajojnë marrëveshjen e arritur dhe disa çështje të tjera teknike për të hartuar më pas draftin përfundimtar të Reformës Zgjedhore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img