Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
59 %
3.1kmh
0 %
Hën
16 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Arrihet marrëveshja mes Ukrainës dhe Rusisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Turqia thotë se është arritur një marrëveshje me Rusinë për të lejuar Ukrainën që të rifillojë eksportet e grurit përmes Detit të Zi.

Marrëveshja pritet që të firmoset të premten në Stamboll nga Ukraina, Rusia, Turqia dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres.

Bllokimi i rrugëve tregtare të Ukrainës nga Rusia që nisi luftën më 24 Shkurt, ka bërë që të rrezikojë urinë e miliona njerëzve. Gjithashtu, mungesat në treg për shkak të luftës shkaktuan rritjen e çmimeve të ushqimeve.

Ndërsa, pika e dytë është që Rusia pranon një armëpushim teksa kryhet transporti i grurit dhe pika e tretë është që Turqia, me mbështetje të OKB-së, do të inspektojë anijet tregtare për shkak të frikës së Rusisë për kontrabandën e armëve nga ana e Ukrainës.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img