Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
45 %
3.6kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Arrihet marrëveshja e perëndimit me Iranin për programin bërthamor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ae0f75dd598af5b280d80777787c05d1

Diplomatët perëndimorë kanë arritur një marrëveshje formale me Iranin rreth programit bërthamor të tij.

Shtetet e Bashkuara, Britania, Rusia, Franca, Gjermania dhe Kina – të njohura si 5+1 – gjithashtu edhe Bashkimi Europian kanë shpresuar të arrijnë një marrëveshje me Iranin për limitimin e programit nuklear të tij duke e ndaluar të prodhojë bombën atomike, megjithëse Irani insiston se program i tij është paqësor.

Një nga pjesët më të rëndësishme të marrëveshjes historike, ishte aksesi i Agjensisë Internacionale të Energjisë Atomike për të inspektuar qendrat nukleare të Iranit, përfshirë edhe ato ushtarake. Marrëveshja formale është arritur ditën e sotme në Vjenë pas 17 ditëve negociata dhe 12 vite bllokim. Ajo pritet të publikohet në vijim.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img