Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Arrihet marrëveshja Besa – LSDM, Zaev dakort me ndryshimet kushtetuese. Si do jenë pasaportat e shqiptarëve në Maqedoni (Detajet)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia shqiptare në Maqedoni, Lëvizja Besa e kryesuar nga Bilall Kasami, arrin një marrëveshje të rëndësishme me kryeministrin maqedonas Zoran Zaev.

Në Ligjin kushtetues maqedonas, tashmë nuk do të radhiten më përcaktimet e shtetësisë.

Pra emërtimi i shtetësisë maqedonas nuk do të jetë më si sllavo-maqedonas, por shqiptarët /e Maqedonisë.

Për shtetasit maqedonas do të vlejë emërtimi ‘makedonsko’, ndërsa për shqiptarët do të vlejë emërtimi shqiptarët e Maqedonisë.

Në parlamentin maqedonas, ku nënkryetari i saj është Talat Xhaferri që vjen nga radhët e përfaqësisë shqiptare në Maqedoni, është vendosur që me ligj të rregullohet çështja e identifikimit të përkatësisë etnike në letërnjoftime, grafa dhe pashaporta.

Ndërkohë që për diasporën e shqiptarëve të Maqedonisë do të pranohet amendamenti që të radhiten në bashkësitë përkatëse etnike.

Më shumë

spot_img