Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

Arrihet MARRËVESHJA, BE vendos një çmim TAVAN për gazin, ja me sa do të tregtohet

Lajme të ngjashëm

Ministrat e Energjisë së BE-së kanë arritur një marrëveshje për të kufizuar çmimet e gazit. Ata vendosën që gazi do të  tregtohet jo më shumë se 180 euro për megavat orë.

Kufiri, i cili duhet të hyjë në fuqi më 15 shkurt, është përpjekja më e fundit për të frenuar çmimet në rritje të energjisë në bllok dhe për të ndihmuar konsumatorët pasi Rusia reduktoi pjesën më të madhe të eksporteve të saj të gazit në Evropë.

“Ne kemi zgjidhur pjesën e fundit të enigmës së energjisë,” tha Jozef Sikela, ministri çek i energjisë, vendi i të cilit mban presidencën e rradhës të BE-së. “U desh pak kohë për të rënë dakord për diçka që unë mendoj se është një kompromis i balancuar me dhimbje të përbashkëta të barabarta midis dy kampeve”, shtoi ai.

Gjermania, e cila kishte qenë fuqimisht kundër kufirit për shkak të frikës se do të shkaktonte ridrejtimin e furnizimeve të vlefshme të gazit nga Evropa në rajone me pagesë më të lartë, përfundimisht ra dakord pasi u futën masat mbrojtëse për ta bërë më të shpejtë heqjen e kufirit nëse ekziston rreziku i mungesa e gazit. Holanda dhe Austria, të cilat gjithashtu kishin qenë kundër kufirit, abstenuan në votimin përfundimtar dhe Hungaria votoi kundër.

Tavani prej 180 €/MËh është pothuajse 100 €/MËh më pak se propozimi i parë i komisionit muajin e kaluar, kur ai sugjeroi një mekanizëm për të kufizuar çmimet kur ato arritën në 275 €/MËh për 10 ditë rresht. Ky propozim u cilësua si “shaka” nga disa ministra pasi nuk do të ishte aktivizuar edhe kur çmimet në bllok arrinin nivelet rekord në gusht.

Marrëveshja për kufirin e çmimit të gazit lejon legjislacionin për lejimin e projekteve të energjisë së rinovueshme dhe një tjetër propozim për blerjet e përbashkëta të gazit në mbarë bllokun të hyjë në fuqi pasi disa vende kërcënuan të votojnë kundër tyre nëse nuk bihet dakord për një kufi mbi çmimet e gazit.

Më shumë