Tirana
broken clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
75 %
3.6kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
10 °
Hën
5 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Arrestohet miku miliarder i ish-presidentit Donald Trump (EMRI)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Është arrestuar miku i ngushtë i ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Bëhet fjalë për Thomas Barrack,  i cili mbikqyri fondin për inaugurimin e Trump.

Ai është arrestuar nën akuza që përfshijnë lobim të paligjshëm të huaj dhe pengim të drejtësisë, tha të martën Departamenti amerikan i Drejtësisë. Barrack akuzohet për mbrojtje të paligjshme të interesave të Emirateve të Bashkuara Arabe në Shtetet e Bashkuara.

Ai gjithashtu pretendohet të ketë gënjyer agjentët e FBI-së gjatë një interviste në lidhje me marrëdhëniet e tij me Emiratet e Bashkuara Arabe.

Barrack është një mik dhe ortak i vjetër i Donald Trump. Themelues i firmës së madhe të investimeve Colony Capital. Barrack dha dorëheqjen si shefi ekzekutiv i kompanisë Colony Capital në vitin 2020. Në prill, ai dha dorëheqjen si kryetar ekzekutiv i firmës.

Më shumë


spot_img

spot_img