Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
71 %
1.2kmh
74 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
21 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Arrestohet familja shqiptare në Danimarkë, aktivistët vendas ngrihen në protestë (HISTORIA)

spot_img

Lajme të ngjashëm

ff240a87529156b17f39a24553ccdf29

Familja shqiptare me mbiemrin Mirashi sipas portalit danez ‘The Copenhagen Post’ është arrestuar sot në orët e para të mëngjesit në aeroportin e Kopenhagenit në Danimarkë pasi janë të pa autorizuar për të emigruar në shtetin Europian.

 

Familja e përbërë nga 2 prinderit dhe 3 fëmijë, ka një fëmijë me aftësi të kufizuara mendore dhe fizike sipas portalit. Djali i tyre 8 vjeçar nuk ka mundësi të flasë qartë apo të ecë. Familja zgjodhi të emigrojë në Danimarkë pasi sistemi shendëtësor në Shqipëri siç janë shprehur ata, nuk i ofron mundesi për të shëruar djalin e tyre.

Policia vendase i ka transportuar në një qender jashtë Kopenhagenit, në qytetin e Sjaelsmark, dhe mjekët janë duke ekzaminuar djalin ndërsa familja kërkon azil. Më shumë se 20 aktivistë arritën në aeroportin e Kopenhagenit dhe kërkuan lirimin e familjes dhe ndihmë shendëtësore nga shteti për djaloshin 8-vjeçar.

Deri tani, thuhet se familja pritet që të ekstradohet në Shqipëri dhe nuk ka të dhena të reja.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img