Tirana
light rain
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
9 °
Mar
6 °
E premte, 27 Janar, 2023

Arrestohet BOSI i drogës më i kërkuar në Belgjikë, po shijonte jetën me partneren në Zyrih, i preu gishtin një krimineli me gërshërë krasitjeje

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një nga bosët e drogës më të kërkuar në Evropë, një belg me diplomë master në kriminologji, është arrestuar në Zvicër pas dy vitesh në arrati.

Flor Bressers, 35 vjeç, i njohur me nofkën “prerësi i gishtave”, është kërkuar që nga viti 2020 kur ai u dënua me katër vite burg për rrëmbim, prerje me brisk dhe rrahje të një holandezi, i cili nuk arriti të kontrabandonte drogën në doganat e Mbretërisë së Bashkuar.

35 vjeçari ishte proceduar më parë në vitin 2010 në Limburg për prerjen e gishtit të një krimineli holandez me gërshërë krasitjeje. Ai u shpall i pafajshëm për mungesë provash, por ngjarja e supozuar i dha pseudonimin, “prerësi i gishtave”.

Bressers ishte në listën e personave të shumëkërkuar në Belgjikë dhe nga Europol. Ai kishte trafikuar qindra ton kanabis në Amerikën e Jugut dhe Europë.  Autoritetet mendonin se Bressers ishte fshehur në Afrikën e Jugut, por ai u arrestua në Zyrih ku u gjet me partneren dhe fëmijën e tij. Autoritetet belge kanë kërkuar ekstradimin e tij.

 

Më shumë


spot_img
spot_img