Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Arrestimi i zyrtarit kosovar në Serbi, Pacolli i shkruan Mogherinit: Të ndërhyjë BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Serbi është arrestuar dje Marjan Gjokajn, i cili është zyrtar i Administratës Tatimore të Kosovës.

Lajmin për arrestimin e tij e dha ministri i jashtëm, Behgjet Pacolli. Ky i fundit i ka shkruar sot disa herë Federica Mogherinin lidhur me këtë ngjarje dhe ka kërkuar nga BE-ja që të ndërhyjë në mënyrë që të ndalojnë këto veprime të Beogradit.

“Unë i kam shkruar sot, për të disatën herë, Federica Mogherinit Përfaqësuese e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme për të shprehur shqetësimin e thellë të Republikës së Kosovës për arrestimin dhe kërcënimin e vazhdueshëm të qytetarëve të Kosovës nga autoritetet serbe në kundërshtim me marrëveshjen e lëvizjes së lirë dhe të drejtat e tyre themelore”, ka shkruar Pacolli.

Ai i ka bërë thirrje BE-së që të ndërhyjë dhe të ndalojë këto veprime nga Beogradi.

“Kosova është e gatshme të marrë masa për të reaguar dhe për të mbrojtur qytetarët e saj të të gjitha përkatësive etnike dhe fetare.”, ka paralajmëruar Pacolli.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img