Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
42 %
1kmh
20 %
Die
18 °
Hën
17 °
Mar
11 °
Mër
12 °
Enj
12 °
E diel, 2 Prill, 2023

Arrestimi i mjekëve të QSUT, Erion Dasho: “Korrupsioni” i bluzave të bardha s’krahasohet me atë qeveritar

Lajme të ngjashëm

Mjeku Erion Dasho ka bërë një reagim në lidhje me arrestimin e dy mjekëve të dyshuar për korrupsion, Nazmi Metaliu dhe Astrit Mansaku, ky i fundit teknik imazherie pranë qendrës spitalore.

Ai me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se “korrupsioni” i bluzave të bardha nuk ka të krahasuar me korrupsionin qeveritar.

“Sigurisht, unë nuk e mohoj faktin se në shëndetësinë tonë ekziston fenomeni i pagesave nën dorë. Mjekë, infermierë, madje edhe persona jashtë profesionit mjeksor si rojet apo sanitaret përfliten për këtë dhe aty ku ka zë, nuk është pa gjë.

POR!!! I ashtuquajturi “korrupsion” i bluzave të bardha, nuk ka të krahasuar me korrupsionin qeveritar!” shkruan ai ndër të tjera.

Postimi i plotë:

EDHE NJËHERË PËR ARRESTIMIN E KOLEGËVE

Para një muaji arrestohej Mesina Denaro, kreu i Coza Nostrës, një prej organizatave mafioze më të rrezikshme në gjithë botën. Normal, që një operacion i tillë u mediatizua në Itali dhe gjithë botën për t’i dhënë krimit një mesazh sfide dhe njerëzve një mesazh shprese.

Dje në Shqipëri në një skenar të ngjashëm, me policë dhe kamera të shumta, arrestim në kushte flagrance, etj., u ndaluan dy kolegë, një infermier dhe një teknik imazherie. Akuza? “Korrupsion”, ku të dy “kriminelët” akuzoheshin se kundrejt 50 eurove favorizonin pacientët në radhën e skanerit.

A ishte me të vërtetë i nevojshëm një veprim i tillë?

***

Së pari, duhet rikthyer në vëmendjen e ndjekësve dhe miqve të faqes, se nuk është hera e parë që mjekët arrestohen sa herë ka skandale politikë.

Rasti më flagrant ishte arrestimi i Profesor Priftit në kulmin e vdekjeve nga pandemia, por arrestime të tilla tashmë janë bërë rutinë që ndodh disa herë në vit.

Në këtë rast, nuk do shumë mend për ta lidhur arrestimin e mjekëve, me një ndër skandalet më të rënda që ka pllakosur administratën e Boratit.

***

Për arsye se kam qënë shumë aktiv në mbrojtje të kolegëve të arrestuar, më kanë ardhur me dhjetëra mesazhe ku miq, friends të faqes, por edhe të panjohur më shkruajnë për t’u ankuar për korrupsionin në shëndetësi.

Sigurisht, unë nuk e mohoj faktin se në shëndetësinë tonë ekziston fenomeni i pagesave nën dorë. Mjekë, infermierë, madje edhe persona jashtë profesionit mjeksor si rojet apo sanitaret përfliten për këtë dhe aty ku ka zë, nuk është pa gjë.

POR!!! I ashtuquajturi “korrupsion” i bluzave të bardha, nuk ka të krahasuar me korrupsionin qeveritar!

Sikur secili prej mjekëve që i kanë mbetur Shqipërisë të merrte jo 50, por 50 mijë euro rryshfet në vit (një shifër e pamendueshme kjo për mbi 90% të mjekëve), korrupsioni total do të ishte 150 milionë euro, shumë më pak se hajdutëria me inceneratorët.

***

Pjesa dërrmuese e mjekëve sot në Shqipëri do ta pranonin një pagesë nën dorë. Shumë pak prej tyre do ta kërkonin një të tillë dhe fatkeqësisht, po kaq pak do ta refuzonin një pagesë që u ofrohet.

Pra, një prokuror që i qepet me “bukë në trastë” një mjeku të çfarëdoshëm, herët a vonë do ta arrestojë në flagrancë duke pranuar pagesën e një spiuni të infiltruar.

Por a zgjidh kjo diçka? A përmirësohet kujdesit shëndetësor për qytetarët?

Kushdo që ka dëshirë, mund të lexojë statuset ose të dëgjojë intervistat ku unë trajtoj temën e reformës së kujdesit shëndetësor.

Vetëm duke reformuar me rrënjë sistemin shëndetësor shqiptar do të kufizohet dhe, më pas, eliminohet korrupsioni në spitale e qendra shëndetësore.

Deri atëherë, mjekët do të vazhdojnë të arrestohen për t’u përdorur si bedelë në vend të qeveritarëve dhe politikanëve.

Qytetarët të kujtojnë devizën e famshme që përdornin patricët e dikurshëm romakë: bukë dhe cirk…

Më shumë