Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
0.5kmh
75 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
18 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

Arrestimi i Gjuriç, Departamenti Amerikan i Shtetit dënon ngjarjen në Mitrovicë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Departamenti Amerikan i Shtetit dënoi ngjarjet e së hënës në Mitrovicë të cilat “në mënyrë të panevojshme ngritën tensione dhe kërcënuan stabilitetin rajonal”.Në një deklaratë të lëshuar të martën, zëdhënësja e DASH, Heather Nauert, ftoi Kosovën dhe Serbinë që të fokusohen në dialogun e drejtuar nga Bashkimi Europian.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë ngjarjet e djeshme në Mitrovicë të cilat në mënyrë të panevojshme ngritën tensione dhe kërcënuan stabilitetin rajonal. Ne kërkojmë nga të gjitha palët që ta shmangin eskalimin e situatës, dhe në mënyrë të qetë t’i zgjidhin kontestet në paqësisht. Për ta krijuar një paqe të qëndrueshme në Ballkan, edhe Kosova edhe Serbia duhet të fokusohen në normalizimin e marrëdhënieve nëpërmjet dialogut të drejtuar nga BE. Shtetet e Bashkuara mbesin të gatshme t’i mbështesin të gjitha palët në dialog”, tha zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heather Nauert, shkruan Botsot, transmeton newsbomb.al. 

Njësitet speciale të Policisë së Kosovës të hënën në mbrëmje arrestuan shefin e Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko GJuriq për hyrje ilegale në territorin e Kosovës. Ai u ekstradua në Serbi disa orë pas arrestimit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img