Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Arrestimi i gazetarit kritik të Lukashenko-s, linjat ajrore evropiane marrin vendimin drastik për Bjellorusinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas arrestimit të gazetarit Roman Protasevich, disa kompani ajrore evropiane kanë thënë se nuk do të fluturojnë mbi Bjellorusi.

“Air France” është kompania e radhës e fluturimit që ka pezulluar fluturimet mbi këtë shtet, ndërsa shtetet si Ukraina e Polonia, po ashtu i kanë ndaluar të gjitha fluturimet nga Bjellorusia.

Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë për rrëmbimin e avionit të Ryanair me të cilin po udhëtonte gazetari Roman Protasevich të dielën.

Ai po përballet me akuza në lidhje me raportimin e tij të zgjedhjeve të diskutueshme të gushtit të kaluar dhe përfshirjen në protestat masive të opozitës, ku ka thënë se i trembet dënimit me vdekje.

Pratasevich u arrestua të dielën sapo avioni u ul së bashku me Sofia Sapega, një student rus me të cilin po udhëtonte. Gazetari Pratasevich është një nga dhjetëra gazetarë dhe aktivistë Bjellorusë që bëjnë fushatë në mërgim kundër sundimit 26-vjeçar të Lukashenkos.

Më shumë

spot_img
spot_img