Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Arrestimi i Arben Frokut, Holanda nis hetim administrativ për vonesën në identifikimin e tij

spot_img

Lajme të ngjashëm

d9bfd6bef00590339fc939c883b6b4bb

Autoritetet policore në Holandë kanë nisur një hetim administrativ për të zbuluar motivin e vonesës së identifikimit të Arben Frrokut, raporton “Tv Klan”.

Nga ky hetim pritet të përcaktohet se përse u vonua zbulimi i identitetit të vërtetë të të dënuarit me burg përjetë, i cili mund të kishte fituar sërish lirinë.

Me 17 Maj Frroku do të lirohej nga qendra e pritjes së emigrantëve me kushtin që të largohej nga Holanda. Në të kundërt do të deportohej me forcë. Ai ishte ndaluar me 6 Mars gjatë një kontrolli rutinë të policisë, në Shipol, në periferi të Amsterdamit.

Burime të policisë bëjnë me dije se autoritetet shqiptare janë njoftuar nga pala holandeze për hetimin e nisur. Nuk sqarohet se sa kohë do të zgjasë ky verifikim apo nëse do të kërkohet informacion nga pala shqiptare.

Nga veprimet e para hetimore është konstatuar se ka patur një problem me njohjen e shenjava të gishtave të Frrokut nga sistemi ku regjistrohen personat e kërkuar.

Pasi është ndaluar fillimisht nga policia në Amsterdam, Frrokut i janë marrë shenjat e gishtave, por shenjat qe gjendeshin në sistem nuk janë hapur.

Emri i Arben Frrokut nuk figuronte as në listën e të kërkuarve nga Interpoli.

Megjithatë autoritet holandeze nuk e kanë liruar, për shkak të pasaportës së falsifikuar.

Deklaratat e ish – Kryeministrit Sali Berisha se Frroku është ndaluar në Amsterdam kanë vënë në lëvizje policinë shqiptare. Vetëm pas kësaj shenjat e gishtave të Arben Frrokut janë dërguar nga Shqipëria në Holandë, ku janë krahasur dhe është vërtetuar se bëhet fjalë për të dënuarin me burg përjetë.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img