Tirana
scattered clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
40 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

“Arma” e rusëve ushqimi, si Putin shantazhoi qytetarët ukrainas dhe përgatiti prej muajsh referendumet e pavarësisë në Donbas

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia duket se ka përgatitur prej muajsh referendumet e pavarësisë që po zhvillohen në rajonet e pushtuara nga Rusia të Ukrainës.

“British Observer” shkruan se “arma” e rusëve për të manipuluar referendumet ishte ushqimi. Banorët e qytetit të Balaklias shpjeguan se që nga muaji mars, kur zona ishte nën pushtimin rus, ndihma e tyre e vetme për sigurimin e ushqimit ishin shpërndarjet e bëra nga rusët.

“Megjithatë, kishte një kapje për të marrë këtë ushqim, banorët duhej të jepnin informacionin e adresës dhe të dorëzonin pasaportat e tyre ukrainase dhe kartat e identitetit ukrainas ,” shkruan Observer .

“Kanë fotokopjuar gjithçka. Ishte një mashtrim për të fituar akses në të dhënat tona personale. Në këmbim na dhanë një pako me spageti dhe mish të konservuar ”, thotë një banor i qytetit ukrainas.

Më shumë
spot_img
spot_img