Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
80 %
1kmh
1 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
4 °
E enjte, 27 Janar, 2022

Arkeologët zbulojnë mumjen 800-vjeçare në brigjet e Perusë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ekip arkeologësh ka zbuluar një mumje që vlerësohet të jetë të paktën 800 vjeç, në brigjet qendrore të Perusë.

Mbetjet e mumifikuara ishin të një njeriu nga kultura që u zhvillua midis brigjeve dhe maleve të vendit të Amerikës së Jugut. Mumja e paidentifikuar u zbulua në zonën e Limës, tha arkeologu Pieter Van Dalen Luna.

Ai tha se eshtrat i përkasin një burri që jetonte në rajonin e Andeve.

Karakteristika kryesore e mumjes është se i gjithë trupi i saj ishte i lidhur me litarë dhe duart i mbulonin fytyrën, gjë që do të ishte pjesë e motivit të funeralit”,  u shpreh Van Dalen Luna, nga Universiteti San Marcos.

Peruja njihet për zbulimet arkeologjike nga qytetërimet që u zhvilluan para dhe pas Perandorisë Inka, e cila sundoi një pjesë të Amerikës së Jugut 500 vjet më parë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img