Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Arkeologët zbulojnë historinë më të vjetër në botë, e gdhendur në një reliev 11 mijë vjet më parë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Arkeologët besojnë se kanë zbuluar tregimin më të vjetër në botë të rrefyer ndonjëherë, përmes disa pllakave të gdhendura.

E zbuluar në Turqinë juglindore, gdhendja është e rëndësishme sepse jo vetëm që përshkruan një tregim, që do të thotë një histori, por vetë gdhendja daton në mijëvjeçarin e nëntë pes – mbi 11,000 vjet më parë.

Gjetjet e këtij studimi u botuan nga arkeologia e Universitetit të Stambollit Eylem Ozdogan në revistën akademike Antiquity.

Kjo histori në veçanti tregohet në formën e gdhendjeve në Sayburç të Turqisë pranë kufirit me Sirinë.

Këto gdhendje përshkruajnë pesë figura në dy skena. Skena e parë përshkruan një njeri që mban penisin e tij në dorën e djathtë, me zgjatime të rrumbullakëta në gjunjë që nënkuptojnë se ai është i përkulur përpara ndërsa është ulur. Në të dy anët e tij qëndrojnë dy leopardë, secili me gojë të hapur me dhëmbë dhe bisht të dredhur, dhe një leopard që ka një penis të dukshëm.

Skena e dytë përshkruan një njeri tjetër, ky me penisin e tij në bark dhe të ulur poshtë. Në dorën e tij është ajo që duket të jetë një gjarpër, me kokën e drejtuar nga toka. Pranë burrit qëndron një dem, me të dy brirët e dukshëm.

Veçanërisht, skena e dytë ka njeriun me shpinë të kthyer nga tre figurat në skenën e parë.

Pra, çfarë do të thotë?

Ka disa gjëra që mund të thuhen menjëherë, veçanërisht kur krahasohet me gdhendjet e tjera neolitike.

Së pari, përdorimi i penisit duket se është kryesisht një formë për të treguar gjininë. Së dyti, mund të shohim se aspektet e rrezikshme të kafshëve, si dhëmbët e leopardit dhe brirët e demit, tregohen të theksuara.

Të dyja këto detaje janë të zakonshme në gdhendjet e tjera neolitike.

Ajo që është e ndryshme, megjithatë, është se dy gdhendjet formojnë një rrëfim, një histori më vete.

Për sa i përket kuptimit të historisë, mund të mos dimë specifika, por duket se është një tregim për marrëdhëniet mes njerëzve dhe kafshëve.

Arti i mëvonshëm neolitik do t’i tregonte njerëzit dhe kafshët të vendosura mbi njëra-tjetrën, si njerëz që mbajnë kafshë.

Por këto gdhendje kanë njerëz dhe kafshë në të njëjtin nivel horizontal.

“Fatkeqësisht, ndërsa gjuetari neolitik mund ta ketë njohur lehtësisht mesazhin e tij”, thanë arkeologët për LiveScience, “ne ende na mungon një kuptim i narrativës aktuale.”

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se do të mbetet një mister përgjithmonë.

Më shumë


spot_img

spot_img