Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
E mërkurë, 18 Maj, 2022
spot_img

Arkeologët në Izrael besojnë se kanë zbuluar Emmaus, qytetin ku u shfaq Jezusi pas ringjalljes

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një grup arkeologësh në Izrael besojnë se kanë zbuluar qytetin biblik Emmaus, vendi ku Jezusi u shfaq pas vdekjes dhe ringjalljes.

Kërkimet kanë nisur prej vitit 2017 në muret gjigante të një fortese 2,200 vjeçare të periudhës helenistike. Ata besojnë se fortesa u ndërtua nga një gjeneral i Perandorisë së Seleucidit, i cili mundi në betejë Judën e Makabit.

Por arkeologët besojnë se ky zbulim mund të hedhë dritë mbi dëshminë në Ungjillin e Lukës, i cili përmend qytetin Emmaus në të njëjtat koordinata, si vendi ku Jezusi u shfaq për herë të parë pasi vdiq dhe u ringjall.

fhrthrtjr5jk.jpg

sdfwegwe4h.jpg

Foto nga gërmimet

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img