Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Arbjan Mazniku sqaron darkën në Dubai: U ftuam nga kompania private, ata i paguan të gjitha, as menunë nuk e pamë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

83f06fabc37586e7ea041032f70478e2

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, pjesëmarrës në darkën e shumëpërfolur në Dubai, ka sqaruar gjithçka në një intervistë.

Në Syri Tv, ai tha se në atë restorant ishin të ftuar nga një kompani private dhe ishin këta të fundit që i kishin paguar të gjitha.

Pjesë nga biseda:

Arbjan Mazniku: Në vazhdën e një lajmi si ai i juaji edhe unë si qytetar po të mos kisha qenë atje, por të shihja lajmet, do të isha shumë i indinjuar. Është portretizuar në mënyrë të padrejtë në shumë media. Shkuam në Dubai si një delegacion qeveritar, të dakordësuar prej muajsh, si tentativë e qeverisë shqiptare dhe të Dubait, për të sjellë një ndër kompanitë më të mëdha në botë, Emar group.

Është kompania që ka bërë ndërtesën më të lartë në botë dhe ka ndërtuar pjesën më të madhe të Dubait. Është kompani e mandatuar nga qeveria e Dubait për të ndërtuar 2 mijë banesa për të prekurit e tërmetit. Është palë e interesuar për rivitalizimin e portit të Durrësit, si një port turistik. Nga një fokus industrial në një fokus turistik.

Çim Peka: Cfarë e lidh Bashkinë e Tiranës me portin e Durrësit?

Arbjan Mazniku: Kompania ka interest ë afrohet edhe në qytetin e Tiranës, në Bulevardin e ri dhe zonat përreth Tiranës. Isha për të prezantuar disa vende ku kompania mund të jetë e interesuar. Kishte përfaqësues të medias, kjo shpjegon edhe prezencën e shefit të komunikimit. Ishte darka e dytë, e para ishte në një vend edhe më të mirë, por ishin të paguara nga mikpritësi. Është proces normal në çdo pritje ceremoniale. Pala pritëse, kur i ka ftuar palët, organizon edhe darkat.

…Sa herë ka ceremoni pritëse, ku shkohet dhe cfarë porositet e vendos pala pritëse. Ishte menu e vendosur nga pala pritëse. Edhe kur vijnë delegacionet në Tiranë, ne mundohemi ‘ti sajdisim, t’i çojmë në restorantet më të mira, t’i tregojmë një pamje të mirë.

Andi Bejtja: U ftuat nga kompania apo nga qeveria?

Arbjan Mazniku: U ftuam nga kompania.

Andi Bejtja: Ju përse u ftuat si nënkryetar i Bashkisë së Tiranës? Keni korespodencë, mund ta na e vini në dispozicion?

Arbjan Mazniku: Kam zhvilluar takim në Tiranë me zotin Muhamed Alabar. Nëse një kompani e tillë vjen në Shqipëri, i bën nder Tiranës të jetë edhe në Tiranë. Isha i ftuar nga ai por edhe i përzgjedhur nga grupi i delegacionit shqiptar.

Andi Bejtja: A ju ka shprehur interes për Tiranën në korespodencë, a e dispononi?

Arbjan Mazniku: Disponoj mjaftueshëm komunikim të drejtpërdrejt me zotërinë. Një seri komunikimesh me zotin Muhamed Alabar, për interesin që ka për Tiranën.

Andi Bejtja: Po zoti Fuga me bashkëshortën çfarë roli kishin?

Arbjan Mazniku: Ju thashë ka patur grup të përfaqësuesve të medias, komunikimi është pjesë e punës. Prezenca e Fugës lidhet me detyrën e tij.

Çim Peka: Po bashkëshortja e Endri Fugës?

Arbajn Mazniku: Sapo e shpjegova. Ajo ishte në funksion privat.

Më shumë

spot_img
spot_img