Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Arabët morën Durrësin, BE kërkon sqarim nga Shqipëria: Jemi në dijeni për marrëveshjen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7bb1860b61e461ea774d34db16eee44d

Bashkimi Europian kërkon sqarime nga Shqipëria për dhënien me koncesion të Portit të Durrësit, për arabët e Emaar Grup. Zëdhënësja e Komisionit Europian, Ana Pisonero Hernandez, thotë se BE është në dijeni të marrëveshjes së shtetit shqiptar me arabët.

Pisonero, i ka thënë gazetares Erisa Zykaj se BE kërkon nga Shqipëria sqarim për këtë marrëveshje, nëse ajo është në përputhje me marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri.

“BE është në dijeni të marrëveshjes së përfunduar në nëntor të vitit të kaluar midis Shqipërisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, e cila përfshin një rizhvillim të madh të portit të Durrësit. BE u ka kërkuar autoriteteve shqiptare të japin sqarime në mënyrë që të vlerësojnë pajtueshmërinë e marrëveshjes me marrëveshjen e Stabilizim-Asocimit midis BE dhe Shqipërisë”, ka thënë zëdhënësja e KE.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img