Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
26 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE, ambasadori i Francës në Serbi: Nuk e mbështesim, veprim i njëanshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard, ka deklaruar sot se nuk e mbështesin aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, duke e quajtur “veprim të njëanshëm.”

Diplomati Cochard ka thënë se mbështesin përpjekjet e Miroslav Lajcak dhe ftesën që kancelari gjerman i ka bërë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vucic. Sipas medieve kosovare, ai ka thënë

Franca nuk e mbështet Kosovën në këtë pikë.

“Ne mbështesim përpjekjet e Miroslav Lajçakut, mbështesim ftesën e Gjermanisë për presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Kandidatura për në Këshillin e Evropës është një vendim i njëanshëm dhe ne nuk i mbështesim ato vendime dhe e konsiderojmë dialogun një prioritet. Temat prioritare janë: Asociacioni i komunave serbe, energjia dhe çështjet e personave të pagjetur. Kjo është prioritet për ne”, ka thënë ambasadori i Francës në Serbi në një intervistë për TV Nova S.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img