Hapësire reklamuese

Bota

Antonio Tajani zgjidhet sekretar i Forza Italia në kongresin e Romës

Shkruar nga Newsbomb
Antonio Tajani zgjidhet sekretar i Forza Italia në kongresin e Romës

Në një kongres të mbajtur në Romë të shtunën, Antonio Tajani, zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Italisë, u zgjodh në postin e sekretarit të partisë së qendrës së djathtë, Forza Italia (FI).

Në këtë kongres, u zgjodhën edhe zëvendës sekretarët e Tajanit: Roberto Occiuto, Alberto Cirio, Deborah Bergamini dhe Stefano Benigni.

Tajani, 70-vjeçari i cili ka qenë një figurë e rëndësishme në qeverinë e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi për një periudhë të gjatë, mori këtë pozicion pas vdekjes së Berlusconit në qershor të kaluar në moshën 86-vjeçare. Ai ka shërbyer më parë si zëvendëspresident i Parlamentit Evropian.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese