Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Antonio Guterres zyrtarisht Sekretar i OKB, voton edhe Shqipëria

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kombet e Bashkuara e miratuan sot zyrtarisht Sekretarin e Përgjithshëm të organizatës, ish-kryeministrin e Portugalisë, Antonio Guterres.

albsig

Guterres do të zëvendësojë në fund të këtij viti Sekretarin e Përgjithshëm të tanishëm, zotin Ban ki-Moon, i cili është nga Korea. Zoti Ban ki-Moon e ka mbajtur këtë detyrë që nga viti 2006.

67-vjeçari Guterres ka qenë Kryeministër i Portugalisë, gjatë viteve 1992 – 2002, dhe në periudhën 2005 – 2015 drejtoi agjensinë e OKB-së për refugjatët.

Guterres u shpreh për Zërin e Amerikës se pati hyrë në garën e kandidaturave për Sekretar të Përgjithshëm të OKB-së, pasi dëshiron “të krijojë kushtet për zgjidhje” të sfidave globale.

Emri i tij u vlerësua gjerësisht, madje edhe nga ambasadori rus në OKB, i cili e quajti një zgjedhje të shkëlqyer.

Guterres ishte një ndër 13 kandidatët që konkuruan për postin më të lartë të OKB-së.

Asnjw vend anwtar i OKB-së, përfshi Shqipërinë, nuk votoi kundër Guterres në krye OKB.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img