Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
29 %
4.1kmh
0 %
Enj
39 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Anti-mafia italiane ngre ALARMIN: Bandat kriminale po infiltrohen në shëndetësi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dd1c816289bb398ed7385da57506e003

Pandemia Covid-19 ka sjellë një “mundësi të madhe” për mafiet për t’u përfshirë në sektorin e shëndetësisë.

Mediat italiane shkruajnë se është “jashtëzakonisht e mundshme” që bandat të përpiqen të kapin fondet për veprat kryesore dhe kthimin në ekonominë e gjelbër.

Alarmi  është ngritur nga Departamenti i Hetimit Anti-Mafia (Dia), i cili thekson rreziqet serioze të infiltrimit dhe rritjen e pastrimit të parave dhe korrupsionit, shkruajnë mediat italiane

Hetimet flasin për një krim të organizuar që gjatë bllokimit vazhdoi të vepronte nën radar, me një rënie në “aktivitetet kriminale të nivelit të parë” (trafik droge, zhvatje, mallra të vjedhur, grabitje), por një rritje në çështjet e pastrimit të parave.

Dia raporton: “Këto sinjale embrionale u kërkojnë institucioneve t’i kushtojnë vëmendje të veçantë mbi të gjitha infiltrimeve të mundshme në autoritetet lokale dhe burimeve të mëdha të destinuara për të rindezur ekonominë e vendit”.

Disponueshmëria e likuiditetit të bandave synon të rrisë konsensusin social edhe përmes formave të mirëqenies për individët dhe kompanitë në vështirësi, me rrezikun që bizneset e vogla dhe të mesme “mund të përpihen në një periudhë afatmesme nga krimi, duke u bërë një mjet për pastrimin dhe ri-përdorimin e kapitalit të paligjshëm”.

Prandaj bëhet thelbësore, thuhet në Raport, “për të kapur sinjalet me të cilat organizatat mafioze do të synojnë, nga njëra anë, për të” zbuluar “kompanitë në vështirësi financiare, duke ushtruar mirëqenie kriminale dhe duke përdorur kapitalin e marrë në mënyrë të paligjshme përmes trafikut të paligjshëm klasik nga ana tjetër, për të zbrazur burimet që do të alokohen për rihapjen e vendit “.

Dia flet për “prirjen e bizneseseve që kalon përmes një kamuflazhi të zbatuar përmes “fytyrës së pastër” të sipërmarrësve dhe profesionistëve të pavarur përmes të cilave mafia i paraqitet administratës publike duke miratuar një mënyrë të heshtur veprimi që nuk zgjon alarmin shoqëror”.

Më shumë

spot_img
spot_img