Hapësire reklamuese

Bota

Anija ushtarake amerikane niset drejt brigjeve të Gazës, për ndërtimin e portit të ri

Shkruar nga Newsbomb
Anija ushtarake amerikane niset drejt brigjeve të Gazës, për

Siç presidenti Bien deklaroi disa ditë më parë, një anije ushtarake amerikane është nisur drejt Lindjes së Mesme me pajisje për ndërtim të portit të përkohshëm në brigjet e Gazës.

Porti në brigjet e Gazës do të ndërtohet për dërgimin e ndihmave humanitare pasi nga raportimiet e OKB shumë palestinezë po vdesin nga uria.

BBC raporton se anija është nisur nga një bazë ushtarake në Virxhinia të shtunën, pas njoftimit të presidentit Joe Biden, i cili këtë javë tha se SHBA-ja do ta ndërtojë portin për të ndihmuar dërgimin e ndihmave në Gaza përmes detit. Organizata e Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se fëmijët në Rripin e Gazës po vdesin nga uria.

Para disa ditësh SHBA dërgoi vakte ushqimore dhe ilaçe nga ajri, dhe pamjet që qarkulluan në internet u bënë virale si si luftonin për t’i kapur ato.

Dhënia e ndihmave nga toka dhe ajri ka rezultuar e vështirë dhe e rrezikshme për këtë arsye po synohet krijimi i portit të përkohëshëm në brigjet e Gazaës.

Anija amerikane u nis më pak se 36 orë pasi Bideni e dha njoftimin”, ka shkruar Komanda Qendrore e SHBA në platformën X. “Ajo po mban pajisjet e para për të krijuar port të përkohshme që ofron furnizime jetike humanitare në Gaza”, - thuhet më tej në deklaratë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese