Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
47 %
2.6kmh
20 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
E diel, 2 Tetor, 2022

“Anija spiune” kineze ankorohet në Sri Lanka, India dhe SHBA të shqetësuara për aktivitetin e saj

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një anije kërkimore kineze u ankorua në portin jugor të Hambantota të Sri Lankës të martën, pavarësisht shqetësimeve nga India dhe Shtetet e Bashkuara për aktivitetet e saj të supozuara spiunazhi.

Yuan Wang 5 hyri në portin e detit të thellë pasi siguroi lejen për të hyrë në ujërat e Sri Lankës me kusht që të mos përfshihej në ndonjë kërkim, thanë zyrtarët e portit.

Fillimisht duhej të mbërrinte javën e kaluar, por Colombo i kërkoi Pekinit të shtynte vizitën pas kundërshtimeve të Indisë, e cila ndan shqetësimet perëndimore për aktivitetet kineze në rajon.

Por të shtunën, pas negociatave intensive, Colombo njoftoi një kthesë, duke thënë se ishte dhënë leja që anija të ankorohej në Hambantota dhe të qëndronte për gjashtë ditë për furnizim me karburant dhe për të marrë furnizime të tjera.

Uebsajtet e analitikës së transportit e përshkruan Yuan Wang 5 si një anije kërkimore dhe studimi, por sipas mediave indiane ajo është një anije spiune me përdorim të dyfishtë.

“Rroftë miqësia e Kinës dhe Sri Lankës”, shkruhej në një flamur bardh e kuq në një kuvertë të sipërme të anijes, e cila kishte të paktën katër antena satelitore të drejtuara drejt qiellit.

“Rroftë miqësia e Kinës dhe Sri Lankës”, shkruhej në një flamur bardh e kuq në një kuvertë të sipërme të anijes, e cila kishte të paktën katër antena satelitore të drejtuara drejt qiellit.

Si India ashtu edhe SHBA-ja kanë ngritur shqetësime për sigurinë lidhur me vizitën e anijes në Sri Lanka, me Nju Delhi që ka paraqitur një ankesë në Colombo. Kina nga ana e vetë ka thënë se ishte “plotësisht e pajustifikuar që disa vende” të citonin “shqetësimet e sigurisë” për të bërë presion ndaj Sri Lankës.

Anija kineze u lejua në port me kusht që të mbajë të ndezur Sistemin e saj të Identifikimit Automatik (AIS) teksa ndodhet në ujërat e Sri Lankës dhe të mos kryejë kërkime shkencore. Sipas raporteve indiane, Yuan Wang 5 mund të përdoret për gjurmimin hapësinor e satelitor dhe ka përdorime specifike në lëshimet e raketave balistike ndërkontinentale.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img