Tirana
clear sky
16.3 ° C
16.3 °
16.3 °
82 %
3.1kmh
10 %
Mër
24 °
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
20 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Anija me grurë nga Ukraina drejt Shqipërisë, ja kur mbërrin në Portin e Durrësit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një anije e mbushur plot me grurë është nisur nga Ukraina drejt Portit të Durrësit.

Bëhet me dije se anija quhet “Jaohar Ranim”, është nisur direkt nga Izmaili Ukrainës për në Portin e Durrësit he se në të ka rreth 6 mijë tonë grurë.

Anija është duke lëndruar në ujrat greke dhe pritet që të mbërrijë më 10 gusht në Durrës.

Kjo është anija e parë që transpotyon grurë nga Ukraina që pas nisjes së luftës nga Rusia. Ndalimi i dërgesave të drithërave nga Ukraina bëri që çmimet të rriteshin në të gjitha vendet.

Kujtojmë që së fundmi arrit një marrëveshje Rusi – Ukrainë të ndërmjetësuar nga Turqia për transportin e grurit.

 

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img