Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
18 %
2.1kmh
0 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Anglia e “kryqëzuar” nga Covid, pandemia bën “namin” me infektime, shënohet numri më i lartë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 106.122 persona të infektuar nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas mediave të huaja bëhet me dije se vendi është hera e parë që raporton këtë shifër që prej fillimit të pandemisë.

Infektimet janë rritur gati 60% javën e kaluar, krahasuar me javën e mëparshme, thanë autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar.

Shefi mjekësor i Anglisë. Dr Chris Whitty kishte paralajmëruar se variant “Omicron” ka të ngjarë të sjellë numra record të infeksioneve.

Kryeministri Boris Johnson deri më tani ka refuzuar të vendosë kufizime të reja për parandalimin e infektimeve, por tha se situate po ndiqej “orë pas ore”.

Ndërkohë, qeveria e Uellsit tha se duke filluar nga data 26 dhjetor klubet e natës do të mbyllen dhe se grupet do të duhet të kufizohen në gjashtë persona në ambiente publike,

Distanca sociale prej dy metrash do të kërkohet në zyra dhe në të gjitha ambientet publike.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img