Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
3.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Angela Merkel vizitë lamtumire në Turqi, Erdogan e pret me batuta: Je ankuar disa herë te unë! Atë që thua ti ma thotë edhe nipi im

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kancelarja në largim e Gjermanisë, Angela Merkel, ka zhvilluar vizitën e lamtumirës në Turqi, ku është pritur nga Presidenti Erdogan.

Në takimin mes tyre nuk kanë munguar shakatë, ku Erdogan i ka thënë Merkelit se i është ankuar disa herë se nuk ka qenë shumë e kënaqur me koalicionet qeverisëse që ka patur, ndërkohë që kancelarja gjermane i ka thënë se “kjo është jetë”.

E menjëhershme edhe përgjigja e Erdogan, që është shprehur se këto fjalë ia thotë edhe nipi i tij. Përsa i përket fjalës së tyre, Merkel kërkoi që Turqia të tejkalojë mosmarrëveshjet me Greqinë.

Erdogan: Kur je ne pushtet me koalicion eshte e veshtire qe te qeverisesh dhe te marresh vendime. Kjo na ka penguar disi edhe ne ne Turqi, e patem kete problem deri ne momentin kur kaluam ne republike presidenciale.

Merkel: Mos keqkuptoni sikur unë jam e pakënaqur me koalicionet. Kam punuar shumë mirë me partnerët e kualicionit. Ne në Gjermani nuk e duam sistemin presidencial por megjithatë bashkëpunojmë me Turqinë.

Erdogan: Por je ankuar disa here tek unë.

Merkel: Është e vërtetë, por kjo është jeta, që megjithatë është e bukur.

Erdogan: Edhe nipi kështu me thotë mua. Nuk ke çfarë bën gjysh, kështu është jeta.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img