Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
3.1kmh
40 %
Enj
12 °
Pre
15 °
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
12 °
E enjte, 2 Dhjetor, 2021
spot_img

Angela Merkel refuzon të heqë kufizimet e Covid-19, kritikon planin për hapjen e hoteleve gjatë festave të fundvitit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

11612e3722d80c14be6b39cc8c051a26

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel është shprehur se do të vazhdojnë masat anti-Covid deri në 20 dhjetor.

Në një konferencë ajo kundërshtoi planet e disa qeverive rajonale për të lënë të hapura hotelet për vizitat familjare gjatë Krishtlindjeve duke thënë se mund të ndikonte në përkeqësimin e situatës nga pandemia.

Më tej, ajo tha se deri në 20 dhjetor nuk do të ketë heqje të masave të vendosura ndërsa më vonë do të shihet se si do të jetë situata

“Për fat të keq, situata nuk na lejon të heqim kufizimet e vendosura në nëntor. Restorantet, baret mbeten të mbyllura, ndërpriten aktivitetet sportive dhe kulturore, si dhe pritja e turistëve në hotele. Masat do të zbatohen deri më 20 dhjetor, dhe ndoshta mund të ketë dhe një zgjatim të tyre “, tha Angela Merkel.

Që nga fillimi i pandmisë dhe deri tani në Gjermani 16,571 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në 1,058,358.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img